Zajímavosti


Naše malá kůzlata

Kozí kolostrum

Kolostrum neboli mlezivo je prvotní mléko, které těsně po porodu pro svá mláďata vylučují všechny samice savců. Tato zázračná tekutina obsahuje spoustu cenných látek, díky kterým si organismus novorozeněte buduje svou obranyschopnost. Díky svým zázračným účinkům na lidskou imunitu se kozí kolostrum nedá srovnat s žádným jiným doplňkem stravy určeným k posílení imunity, a to ani kravským kolostrem. Proč je kozí kolostrum účinnější než to kravské?

Více o kozím kolostru

O kuzlečím mase

Kůzlečí maso je lehce stravitelné, má nízký obsah nasycených kyselin. Tím pádem je vhodné pro ty, kteří mají zvýšenou hladinu cholesterolu. Oproti kuřecímu masu obsahuje vyšší obsah vápníku, draslíku i železa.

Více o kůzlečím mase

Koza a kráva

Kozí mléko - srovnání s mlékem kravským

Kozí mléko je biologicky cenným nápojem, který obsahuje minerální soli, množství vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku, fosforu, soli stopových prků: mědi, zinku, manganu, titanu, chrómu a kobaltu, vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovou.

Více o srovnání mléka

Co se píše o kozím mléku

Kozí mléko považovali za elixír zdraví a mládí už Římané. Jeho konzumace se pozitivně projevuje při léčbě ekzémů, pomáhá při stresovém vypětí a navrací balanc trávicímu ústrojí podrážděnému stresem či nevhodnou stravou. Pokud porovnáme kravské a kozí mléko na základě jejich výživových hodnot, kozí mléko si stojí o něco lépe především u hodnoty celkových tuků.

Více o kozím mléku

obrazek kozy

Pohádka o koze

Byla jednou jedna koza. Dost obyčejná. Bílá. Tahle koza byla ráda sama. Vybírala si cestičky, kde nikdo nechodil. Neuměla moc vyjít s ostatníma kozama ve stádu. Nebavilo jí plané mekání o ničem. Měla ráda sluníčko a cvrkání cvrčků a ráda pozorovala jak se v létě nad obzorem tetelí vzduch. A tak si ta koza poklidně chodila svými cestičkami, okusovala sedmikrásky, snažila se dávat co nejlepší mlíko a nikoho zbytečně neobtěžovat.

Celá Pohádka o koze